Szkoła czy horror?

Jak pamiętamy sytuacja w gdanskim gimanzujm spowodowała polityczną burzę wokół edukacji. Szczerze powiem, że myślę, że gdyby Ania wiedziała co zrobi, to nigdy by tego samobójstwa nie popełniła…
Ale od początku. Gimnazum w Gdańsku. Młodzież się wyżywa na koleżance, dochodzi do czynu lubieżnego (czy jak kto woli gwałtu), dziewczyna popełnia samobójstwo. Nikt nie reaguje, dyrkecja próbuje zacierać ślady..
Brzmi jak scenraiusz do amerykańskiego filmu. Tylko, że zabrakło wściekłego gliniarza, który pomści małą (na wzór Brusa Willisa z „Sin City”). Ale niestety to Polska rzeczywistość. I to nie taka wyjątkowa.
Muszę przyznać, że co jakiś czas media rzucają sensacyjnymi doniesieniami ze szkół (w większości gimanzjów), gdzie dochodzi do straszliwych czynów. Przez pewien czas wszyscy to przeżywają, ówczesna władza przygotowuje program walki, potem wprowadza martwe prawo, a na koniec zbiera laury, jeśli uda się i przerwa między tragediami jest wystarczająco duża. Od czasu do czasu, przy odrobinie szczęścia, moża takimi dramatami obsmarować poprzedni rząd. A życie toczy się dalej.
Toruń, Gdańsk.. morderstwa, pastwienie się, gwałty, przemoc. To codzienność- mniej lub bardziej eksponowana. Ale należy pamiętać, że medal ma dwie strony i nauczyciele i dyrketorzy nie bywają dłużni. Tylko news, że jakiś nauczyciel terroryzuje psychicznie klasę trudniej znaleźć. Brak informacji nie oznacza jednak brak problemu.
Nauczyciele, jako element naszej socjalizacji pierwotnej, mają ogromny wpływ na psychikę dzieci i młodzieży. Obok rodziców to oni kształtują przyszłego człowieka. Wydaje mi się jednak, że czasem niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy. Zachowują się nieodpowiedzialnie i karygodnie.
Są niesprawiedliwi, niemili, nieuprzejmi, nie szanują uczniów, nie respektują podstawowych praw i zasad. Stanowią wzór niegodny naśladowania. Potrafią prześladować uczniów psychicznie. Znęcać się. Ale to nie jest godny news do telewizji, prawda? Bo to tylko jakiś dzieciak ubzdurał sobie, że ktoś mu robi krzywdę.
Czasem warto się zastanowić czy przypadkiem jednak ten dzieciak nie ma racji i to co się dzieje w szkole nie jest już nie tylko niemiłe, ale także niebezpieczne. Rodzicu, czy wiesz co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Reklamy

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s